
VERSA INSIDE 120 HP
VERSA INSIDE 120 HP
Product benefits:
Flexible, self-adhesive
Double-side supply lead for length 5000 mm(one cut, two lights), see drawing
Product characteristics:
Low installation height
Can be individually cut to length
Successor product of Versa Inside 1 + 4
Application:
Universal application
Installation exclusively with aluminium ChannelLine profiles
To achieve maximum brightness, many profiles can be fitted with 2 parallel strips
| Article | Extra Warm | Warm White | Neutral white | Cool White |
| 1200mm (max.17.3W) | 55 810 42 | 55 810 12 | 55 810 02 | 55 810 22 |
| 5000mm (max.72W) | 55 810 43 | 55 810 13 | 55 810 03 | 55 810 23 |
| Lamp type: | LED surface-mounted light |
| Type of lighting: | Functional lighting / Accent lighting |
| Operating voltage: | 24 V DC |
| Light colour: | Extra warm white /warm white /neutral white /cool white |
| Colour rendering index CRI: | > 80 |
| Energy efficiency: | A+ 85 lm / W |
| Life span: | 30,000 h (L70) |
| Power consumption: | 14.4 W / m |
| Max. length at a stretch: | 5 m |
| Dimmable: | Yes |
| Number of LEDs: | 120/m |
| Beam angle: | 70° |
| Test marks and symbols: | c 3 MM |
| Protection rating: | IP 20 |
| Supply lead: | 1800 mm |
| Plug connection: | LED-MultiPlug MP2 |
| Connection to: | LED ballast |
- To find the right combination of light and ballast, please note pictograms in the light catalogue!
- For possible combinations, see Versa overview
- Sales unit: 1










