
VERSA INSIDE 120
VERSA INSIDE 120
Product benefits:
Flexible, self-adhesive
Double-side supply lead for length 3000 /5000 mm (one cut, two lights), see drawing
Product characteristics:
Low installation height
Can be individually cut to length
Successor product of Versa Inside 2 + 8
Application:
Universal application
Installation exclusively with aluminium ChannelLine profiles
To achieve maximum brightness, many profiles can be fitted with 2 parallel strips
| Article | Multi White | Extra Warm | Warm white | Neutral White | Cool White |
| 1200mm 24V | – | 55 809 42 | 55 809 12 | 55 809 02 | 55 809 22 |
| 3000mm 12V | 55 808 34 | 55 807 44 | 55 807 14 | 55 807 04 | 55 807 24 |
| 5000mm 24V | – | 55 809 43 | 55 809 13 | 55 809 03 | 55 809 23 |
| Lamp type: | LED surface-mounted light |
| Type of lighting: | Functional lighting / Accent lighting |
| Operating voltage: | 12 / 24 V DC |
| Light colour: | Extra warm white /warm white /neutral white /cool white /MultiWhite |
| Colour rendering index CRI: | > 90 |
| Energy efficiency: | A+ 85 lm / W |
| Life span: | 30,000 h (L70) |
| Power consumption: | 9.6 W / m |
| Max. length at a stretch: | 12V – 3 m / 24V – 5 m |
| Dimmable: | Yes |
| Number of LEDs: | 120/m |
| Beam angle: | 70° |
| Test marks and symbols: | c 3 MM |
| Protection rating: | IP 20 |
| Supply lead: | 1800 mm |
| Plug connection: | LED mini M1 / MP2 plug connector |
| Connection to: | LED ballast |
- To find the right combination of light and ballast, please note pictograms in the light catalogue!
- For possible combinations, see Versa overview
- Sales unit: 1











