
VERSA SUPER PLUS
VERSA SUPER PLUS
Product benefits:
Coated surface protects the LED
Double-side supply lead (one cut, two lights),see drawing
New bending direction (see drawing)
Product characteristics:
Can be individually cut to length
Bends sideways in contrast to standard Versa
Evenly illuminated area
Application:
Bar counters
Decorative surfaces with rounded corners
| Article | Extra Warm | Warm White | Neutral white | Cool White |
| 2500mm (max.18.8W) | 55 815 41 | 55 815 11 | 55 815 02 | 55 815 21 |
| 5000mm (max.37,5W) | 55 815 40 | 55 815 10 | 55 815 01 | 55 810 20 |
| Lamp type: | LED surface-mounted light |
| Type of lighting: | Accent lighting |
| Operating voltage: | 24 V DC |
| Light colour: | Extra warm white /warm white /neutral white /cool white |
| Colour rendering index CRI: | > 85 |
| Energy efficiency: | A 53 lm / W |
| Life span: | 30,000 h (L70) |
| Power consumption: | 7.5 W / m |
| Max. length at a stretch: | 5 m |
| Dimmable: | Yes |
| Beam angle: | 70° |
| Test marks and symbols: | c 3 MM |
| Protection rating: | IP 65* |
| Supply lead: | 2 x 1800 mm |
| Plug connection: | LED-MultiPlug MP2 |
| Connection to: | LED ballast |
- To find the right combination of light and ballast, please note pictograms in the light catalogue!
- For possible combinations, see Versa overview
- Sales unit: 1 Versa, 2 end caps and 1 tube of silicone to seal cut edges










