
SUPER DOT
SUPER DOT
Product benefits:
Powerful LED spotlight
Accentuation by small beam angle
Product characteristics:
Powerful LED spotlight
Swivelling
Application:
Shelves
Display cabinets
| Article | Warm White | Neutral White |
| Aluminium look | 32 149 16 | 32 149 06 |
| Lamp type: | LED recessed light |
| Type of lighting: | Functional / accent lighting |
| Surface finish: | Aluminium look |
| Operating voltage: | 12 V DC |
| Light colour: | Warm white /neutral white |
| Colour rendering index CRI: | > 80 |
| Energy efficiency: | A++ 92 lm / W |
| Life span: | 30,000 h (L70) |
| Power consumption: | 1.2 W |
| Dimmable: | Yes |
| Beam angle: | 25° |
| Test marks and symbols: | c 3 MM |
| Installed diameter: | 68 mm |
| Supply lead: | 1800 mm |
| Protection rating: | IP 20 |
| Plug connection: | LED mini M1 plug connection |
| Connection to: | LED ballast |
- To find the right combination of light and ballast, please note pictograms in the light catalogue!
- Sales unit: 1










