
STAR POINT
STAR POINT
Product benefits:
Powerful LED spotlight
Accentuation by small beam angle
Versatile
Product characteristics:
Recessed light for 29-32 mm
Application:
Shelves
Display cabinets
Furniture halo lighting
| Article | Warm White | Neutral White |
| Chrome | 32 146 13 | 32 146 03 |
| Lamp type: | LED recessed light |
| Type of lighting: | Functional / accent lighting |
| Surface finish: | Chrome |
| Operating voltage: | 12 V DC |
| Light colour: | Warm white /neutral white |
| Colour rendering index CRI: | > 80 |
| Energy efficiency: | A++ 78 lm / W |
| Life span: | 30,000 h (L70) |
| Power consumption: | 1.2 W per module |
| Dimmable: | Yes |
| Beam angle: | 50° |
| Test marks and symbols: | c 3 MM |
| Installed diameter: | 29-32 mm |
| Supply lead: | 1800 mm |
| Protection rating: | IP 20 |
| Plug connection: | LED mini M1 plug connection |
| Connection to: | LED ballast |
- To find the right combination of light and ballast, please note pictograms in the light catalogue!
- Sales unit: 1










