
SIGN PLUS SQUARE
SIGN PLUS SQUARE
Product benefits:
Classic model
Lamp in retro design
Product characteristics:
Wide beam angle
Shadow-free illumination
Recessed light with 68 mm installed diameter
Application:
Flat shelves
| Article | Warm White | Neutral White |
| Aluminium look | 32 978 16 | 32 978 06 |
| Lamp type: | LED recessed light |
| Type of lighting: | Functional / accent lighting |
| Surface finish: | Aluminiun look |
| Operating voltage: | 12 V DC |
| Light colour: | Warm white / Neutral white |
| Colour rendering index CRI: | > 85 |
| Energy efficiency: | A+ 67 lm / W |
| Life span: | 30,000 h (L70) |
| Power consumption: | 2.3 W |
| Dimmable: | Yes |
| Beam angle: | 45° |
| Test marks and symbols: | c 3 MM |
| Supply lead: | 1800 mm |
| Installed diameter: | 68 mm |
| Protection rating: | IP 44 |
| Plug connection: | LED mini M1 plug connection |
| Connection to: | LED ballast |
- To find the right combination of light and ballast, please note pictograms in the light catalogue!
- Sales unit: 1










