
POWER SQUARE LONG
POWER SQUARE LONG
Product benefits:
High-quality aluminium profile light
Integrated cable channel
Product characteristics:
Easy to retrofit
Application:
Niches
| Article | Length / power | Warm White | Neutral White |
| Stainless steel look | 600mm – 2 x 1,8 W | 34 204 17 | 34 204 07 |
| Stainless steel look | 900mm – 3 x 1,8 W | 34 205 17 | 34 205 07 |
| Stainless steel look | 1200mm – 4 x 1,8 W | 34 206 17 | 34 206 07 |
| Aluminium | 600mm – 2 x 1,8 W | 34 617 17 | 34 617 07 |
| Aluminium | 900mm – 3 x 1,8 W | 34 618 17 | 34 618 07 |
| Aluminium | 1200mm – 4 x 1,8 W | 34 619 17 | 34 619 07 |
| Lamp type: | LED surface-mounted light |
| Type of lighting: | Functional / accent lighting |
| Surface finish: | Stainless steel look / Aluminium |
| Operating voltage: | 12 V DC |
| Light colour: | Warm white /neutral white |
| Colour rendering index CRI: | > 90 |
| Energy efficiency: | A++ 70 lm / W |
| Life span: | 30,000 h (L70) |
| Power consumption: | 1.8 W per module |
| Dimmable: | Yes |
| Beam angle: | 60° |
| Test marks and symbols: | c 3 MM |
| Supply lead: | 1700 mm |
| Protection rating: | IP 20 |
| Plug connection: | LED mini M1 plug connection |
| Connection to: | LED ballast |
- To find the right combination of light and ballast, please note pictograms in the light catalogue!
- Sales unit: 1










