
POWER LITE PLUS
POWER LITE PLUS
Product benefits:
Cone of light like halogen spot
High-quality metal housing
Product characteristics:
Recessed light with 58 mm installed diameter
High light output in relation to size
Plug-in connection on housing
Application:
Shelves
Display cabinets
Niches
| Article | Multi White | Warm White | Neutral White |
| Stainless steel look | 32 063 31 | 32 063 19 | 32 063 09 |
| Lamp type: | LED recessed light |
| Type of lighting: | Functional / accent lighting |
| Surface finish: | Stainless steel look |
| Operating voltage: | 12 V DC |
| Light colour: | Warm white / Neutral white |
| Colour rendering index CRI: | > 85 |
| Energy efficiency: | A 45 lm / W |
| Life span: | 30,000 h (L70) |
| Power consumption: | max.3.5W |
| Dimmable: | Yes |
| Beam angle: | 50° |
| Test marks and symbols: | c 3 MM |
| Supply lead: | 3000 mm |
| Installed diameter: | 56-58 mm |
| Protection rating: | IP 44 |
| Plug connection: | LED mini M1 plug connection |
| Connection to: | LED ballast |
- To find the right combination of light and ballast, please note pictograms in the light
- catalogue!
- Sales unit: 1










