
ECO SPOT
ECO SPOT
Product benefits:
Entry-level recessed spotlight
Compact light
Evenly illuminated area
Product characteristics:
Recessed light with 58 mm installed diameter
Application:
Shelves
Display cabinets
| Article | Warm White | Neutral White |
| Aluminium look | 32 153 16 | 32 153 06 |
| Aluminium look (10 units per set) | 32 153 66 | 32 153 56 |
| Stainless steel look | 32 153 19 | 32 153 09 |
| Stainless steel look (10 units per set) | 32 153 69 | 32 153 59 |
| Lamp type: | LED recessed light |
| Type of lighting: | Functional / accent lighting |
| Surface finish: | Aluminiun look / Stainless steel |
| Operating voltage: | 12 V DC |
| Light colour: | Warm white / Neutral white |
| Colour rendering index CRI: | > 80 |
| Energy efficiency: | A++ 87 lm / W |
| Life span: | 30,000 h (L70) |
| Power consumption: | 1.5 W |
| Dimmable: | Yes |
| Beam angle: | 60° |
| Test marks and symbols: | c 3 MM |
| Supply lead: | 1800 mm |
| Installed diameter: | 58 mm |
| Protection rating: | IP 44 |
| Plug connection: | LED mini M1 plug connection |
| Connection to: | LED ballast |
- To find the right combination of light and ballast, please note pictograms in the light catalogue!
- Sales unit: 1










