
BALLAST 12V
BALLAST 12V
Product benefits:
Short-circuit-proof
Overload-protected
Temperature-protected
Product characteristics:
For 12 V DC furniture lights
Application:
LED furniture lights
| For use with: | LED lights |
| Surface finish: | white |
| Operating voltage: | 100 V AC , 240V AC |
| Mains frequency: | 50 Hz / 60 Hz |
| Output voltage: | 12 V DC |
| Test marks and symbols: | c 3 MM |
| Plug connection: | |
| Primary: | 2000 mm with flat Euro plug |
| Plug connection: | LED mini M1 plug connection |
| Ballast 12 V DC 200-240 V AC | ||
| Article | Secondary | Order No. |
| 6W | 1-way + 6-way distributor | 30 226 02 |
| 15W | 1-way + 6-way distributor | 30 996 17 |
| 20W | 1-way + 6-way distributor | 31 016 01 |
| 30W | 1-way + 6-way distributor | 31 002 07 |
| 30W (IP 44) | 1-way + 6-way distributor | 31 018 01 |
| 50W | 6 fach | 30 998 01 |
| Ballast 12 V DC wide range voltage model 100-240 V AC | |
| Article | Order No. |
| 30 W with 1800 mm flat Euro plug | 30 115 01 |
| US lead for wide range voltage model , 1800 mm | 39 340 21 |
| UK lead for wide range voltage model , 1800 mm | 39 340 22 |
| AUS lead for wide range voltage model , 1800 mm | 39 340 27 |
| Ballast 12 V DC – dimmable 220-240 V AC | |
| Article | Order No. |
| 5 – 30 W (observe minimumpower load) | 30 586 01 |
The ballast power must be equal to or greater than the total power of the connected consumers










